Dekorując sypialnie nie można zapomnieć o odpowiednim materacu dopasowanym do Twoich potrzeb. Taki model to gwarancja wygodnego i komfortowego podłoża dla odpoczynku zarówno ciała, jak i umysłu. Wybór idealnego egzemplarza może przyprawić o niezły ból głowy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z poradami, które ułatwią nam wybór.
Wskazania dla zakupu nowego materaca
Jeśli twój materac ma widoczne wgniecenia lub deformacje, nie zwlekaj i wymień swój materac na nowy model. Spanie na takim podłożu źle wpływa na twoje ciało. Organizm nie utrzymuje prostej linii na całej długości, co dobija się na kręgosłupie. Rezultatem są problemy ze snem czy bóle pleców. W piankowych modelach bardzo częstym objawem zużycia są ubite miejsca, które powstały wskutek częstego leżenia i obciążenia przez ciało. Z kolei w materacach kieszonkowym można spotkać się z wygiętymi sprężynami, które albo wystają spod przekładki tapicerskiej albo przebijają się przez pokrowiec.
Nie można również bagatelizować oznak sygnalizowanych nam przez organizm. Poranne odrętwienie, wiercenie się, bóle karku i ramion, problemy z krążeniem czy w końcu utrudnione zasypianie może być przyczyną źle dobranego materaca.
Osobiste potrzeby a materac
Kupno materaca powinno być wynikiem nie tylko specjalnych właściwości wkładu czy niskiej ceny, ale przede wszystkich osobistych potrzeb. Na wybór odpowiedniego modelu ma wpływ pozycja spania oraz uwarunkowania zdrowotne. Niektórzy preferują spanie na boku, gdzie najlepiej sprawdzi się piankowy materac o termoelastycznym wkładzie. Z kolei alergicy i osoby cierpiące na uczulenia powinny zastanowić się nad lateksowym modelem o antybakteryjnych właściwościach i doskonałej wentylacji.
Jeśli dzielimy łóżko z drugą osobą, trzeba wziąć pod uwagę również jej zdanie. Może się okazać, że woli ona inną twardość lub rodzaj wypełnienia. Aby zachować intymny charakter w sypialni zamiast dwóch pojedynczych modeli, warto wybrać jeden o różnych twardościach. Takie rozwiązanie będzie komfortowe i wygodne dla każdej połówki.
Miejsce w sypialni a wielkość
Wielkość materaca ogrywa ważna rolę przy aranżacji miejsca do spania i wyborze łóżka. Standardowo wymiary typowego materaca zaczynają się od 80 cm długości i 200 cm szerokości. Jeśli chodzi o nietypowy kształt miejsca do spania, istnieje możliwość zakupu owalnego materaca lub modelu o szerokości przekraczającej 2 metry. Dzieciom polecane są znacznie mniejsze materacyki, które mają 60×120 cm lub 70×140 cm. Tak naprawdę dobór wielkości materaca zależy od dostępnej przestrzeni, naszego wzrostu i osobistej wygody. Niektórzy po prostu czują się lepiej w większym posłaniu. Ogólnie przyjęło się, aby zamawiać modele, które są 20 cm dłuższe niż nasze ciało, dzięki czemu pozbawiamy się niewygodnego wrażenie zbyt małej powierzchni do snu.
Następną istotną rzeczą, o której często się zapomina jest kupno materaca bez przymiarki do łóżka oraz brak jego dostosowania do metrażu pokoju bądź sypialni. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych przestrzeni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Dobrym pomysłem jest rozplanowanie miejsca dla każdej rzeczy przed podjęciem ostateczniej decyzji o zakupie.
Kilka słów o twardości materaca
Na rynku dostępnych jest kilka twardości. Fachowo określa się je literą H, od angielskiego słowa hardness. Zaleca się, aby kierować się wagą ciała w określeniu tej wartości. Dla przykładu, użytkownicy ważący do 60 kg powinni wybrać dla siebie miękkie modele oznaczone jako H1. Większość osób mieszcząca się w przedziale od 60 do 80 kg, spokojnie może postawić na średnio-miękkie materaca o twardości H2. Z kolei osobom powyżej tej wagi zaleca się podłoże H3, które daje twarde i stabilna powierzchnię do snu.
Jednak zalecenia nie zawsze odzwierciedlają osobisty wybór i potrzeby. Nie ma w tym nic dziwnego. Nie wszystkim będzie pasował miękki materac, który może i jest dobrany do wagi, ale nie dostarcza nam wygody podczas snu.
Popularne rodzaje materaców
Buszując między sklepowymi regałami można spotkać się z kilkoma powtarzającymi się określeniami dotyczącymi materaców, które klasyfikują dany model do konkretnej kategorii. Wyznacznikiem jest tutaj typ wypełnienia. Najczęściej można się spotkać z:
- materace piankowe– wykonanymi z kilku, bądź jednej warstwy pianki wysoko bądź termo elastycznej. Uniwersalne zastosowanie pianki sprawia, że każdy wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowość tego rodzaju materiału podkreśla fakt, że można go stosować z innymi tworzywami w jednym materacu, zyskując różne właściwości dla własnych potrzeb.
- materacami kieszonkowymi lub sprężynowymi – jak sama nazwa wskazuje, tego typu podłoża składają się w głównej mierze ze sprężyn, które mogą znajdować się w pojedynczych kieszonkach. Mała średnica i ich duża ilość decyduje o lepszym działaniu i jakości takiego materaca. Zachęca niską ceną oraz możliwością wyboru dwóch wersji o różnych strefach twardości: jedno bądź siedmiopolowej. Ta druga jest szczególnie polecana osobom, którym dokucza poranny ból karku oraz pleców. Każda ze stref równomiernie rozkłada ciężar ciała, przez co kręgosłup cały czas znajduje się w prostej linii i nie jest obciążony.
- materac lateksowy– modele wykonane z lateksu są wyjątkowo elastyczne oraz sprężyste. Szybko powracają do swoich oryginalnych kształtów oraz odznaczają się wysoka wytrzymałością na zgniecenia. Obecnie dostępne są modele wykonane z naturalnego, bądź sztucznego kauczuku. Zdecydowanie lepiej spisują się materace wyprodukowane z prawdziwego soku drzewna kauczukowego w technologii Vita Talalay, która zapewnia doskonałą wentylację oraz właściwości antyalergiczne. Dodatkowo takie podłoże jest polecane dzieciom oraz starszym osobom ze względu na brak chemikaliów oraz uczulających substancji.
Wysoka jakość a certyfikaty
Jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Może się okazać, że drogi model nie spełnia swojego zadania i zamiast komfortowego podłoża do snu, otrzymujemy przedmiot ze średniej półki, który pogarsza nasz stan zdrowia. Aby nie roztrwonić pieniędzy na nic nie warty materac, warto wybrać egzemplarz z atestami. Najczęściej spotyka się oznaczenia świadczące o wysokiej jakości materiałów użytych w produkcji, na przykład Oeko-tex. Taki model nie zawiera sztucznych wypełniaczy czy drażniących substancji, które mogą powodować uczulenia lub choroby. Jest to szczególnie ważny certyfikat, jeśli decydujemy się na zakup materaca dla dziecka lub noworodka. Innym, bardzo ważnym odznaczeniem jest akredytacja Cradle-to-Cradle, która informuje użytkowników nie tylko o wysokiej jakości materaca, ale również o samej firmie. Potwierdza zbilansowane działanie marki, która dba o środowisko naturalne i zasoby. Wybierając taki model, ma się pewność, że produkt można poddać recyklingowi, a uzyskane materiały ponownie przetworzyć.Dumnymi przedstawicielami tej kategorii są właśnie materace lateksowe Vita Talalay. W przypadku materacy hotelowych bardzo istotnym atestem jest również oznaczenie o trudnopalności, który jest przyznawany przez Instytut Technologii Drewna.
Stelaż a typ wypełnienia
Jeśli pragniemy mieć regulowany zanóżek i zagłówek, to musimy pożegnać się z materacami sprężynowymi. Dlaczego? Otóż, takie modele po prostu nie nadają się do stelaży z regulowaną wysokością. Zmiana nachylenia powoduje wygięcie się sprężyn, które automatycznie ulegną zdeformowaniu. W najgorszym wypadku mogą uszkodzić przekładkę tapicerską i wystawać przez dziurę w pokrowcu. O wiele lepiej spisują się materace piankowe lub lateksowe, które można z powodzeniem stosować zarówno do regulowanych, jak i zwykłych stelaży o giętych listwach.
Gdzie kupić?
Dostępność materacy oraz dodatków do sypialni jest szeroka. Z salonami firmowymi oferującymi posiadającymi taki asortyment można spotkać się w dużych galeriach handlowych, czy w sklepach internetowych. Mamy do wyboru wygodne zakupu online, które nie wymagają podroży i dużej ilości czasu, lub tradycyjne szperanie między regałami w poszukiwaniu wymarzonego modelu. Dużą zaletą internetowych transakcji jest możliwość wcześniejszego zapoznania się z produktem, opisami oraz różnymi wariantami dodatków, przed podjęciem ostatecznej decyzji. W razie pytań zawsze można zadzwonić do obsługi sklepu i dopytać o szczegóły. Wiele firm świadczy również darmowe usługi transportu, wniesienia a nawet pozbycia się starego modelu. Szybkość i wygoda to niewątpliwy atut Internetu, który znacznie góruje nad tradycyjnymi formami robienia zakupów.
Testowanie materaca
Samo kupno materaca to tak naprawdę najprostsza rzecz. Aby przekonać się, czy dany model jest dla nas dobry, trzeba go przetestować. Standardowo, firmy umożliwiają sprawdzenie materaca na okres minimum dwóch tygodni. W tym czasie ciało będzie miało okazję dostosować się do podłoża. Jakiekolwiek bóle lub problemy ze snem są oznaką źle dobranego posłania. Może się okazać, że będzie ono za twarde lub wręcz przeciwne – za miękkie. W większości przypadków można taki model wymienić na inny lub po prostu zwróci do sklepu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Czego dotyczy gwarancja?
Gwarancja jest bardzo istotną cechą każdej rzeczy. Pozwala nam zareklamować dany przedmiot, który z różnych powodów jest wadliwy. Jednak w przypadku materacy tego rodzaju poświadczenie może dotyczyć tylko niektórych jego części, np. wypełnienia. Inne elementy podłoża mogą mieć krótszy okres gwarancyjny lub po prosty nie będą nim objęte. Zazwyczaj jest to minimum dwa lata. Co ciekawe, można się spotkać również z 5 letnią gwarancją na piankowe modele lub 10 letnim poświadczeniem na sprężyny.
Złe użytkowanie materaca może skutkować utratą gwarancji. Tak się dzieje w przypadku niestosowania się do zaleceń producenta, co do konserwacji przedmiotu. Te reguła dotyczy głównie braku odwracania modeli lateksowych czy sprężynowych na drugą stronę co jakiś czas, aby zachować ich właściwości i prawidłowe działanie.